Par lænestole, model 2207, dansk design af Børge Mogensen, fremstillet hos Fredericia Furniture (2)

Varenummer: 3646347
Hammerslagspris: EUR 1.000
DKK 7.450
Vurdering: EUR 1.500
DKK 11.175

Par lænestole, model 2207, dansk design af Børge Mogensen, fremstillet hos Fredericia Furniture. Formgivet i 1972. Trærammekonstruktion med ben af massivt teaktræ, korpus og løstliggende puder med dunfyld og betræk af cognacfarvet læder. B. 69cm, H. 83cm, D. 83cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, læderet er patineret og med slitage på kanterne. (2)
Auktionen afsluttes:  11-12-2014 20:20:00

290985 02-12-2014 16:41:45 EUR 1000