Vilhelm Petersen. Kystparti med en solbeskinnet klint og to fiskere der ordner garn i en båd nær stranden

Varenummer: 6404874
Hammerslagspris: DKK 4.000
Vurdering: DKK 8.000

Vilhelm Petersen (1812-1880). Kystparti med en solbeskinnet klint og to fiskere der ordner garn i en båd nær stranden. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'VPetersen 1847'. 46 x 67 (49 x 70) cm.
Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer; overfladisk ridse nederst i venstre hjørne. Dele af prydrammen mangler.

Proveniens: Familien Wichfeld, Stamhuset Engestofte. Brunn Rasmussen Kunstauktioner, auktion nr. 210, katalognr. 171, 1967.

Denne vare er en del af en auktion over eksklusive møbler og kunst mm, fra konkursboet efter Lauritz.com. Se og byd på alle varerne her!
Auktionen afsluttes:  23-10-2023 19:39:00

618706 23-10-2023 12:15:47 DKK 4000