logo

Efterårsauktion

Peter Martensen (f. 1953): "Cafébillede".
Sign. på bagsiden. Peter Martensen 1985, olie og tempera på lærred. 66 x 74 cm.
Vurdering 30.000-40.000 kr.

Svend Ritter (1916-2006): "Dronning Ingrid". Skulptur af bronze.
Skulpturen er udført efter skitse af Prins Henrik, tegnet under Svend Ritters samtale med prinsen under besøg på Amalienborg. Prins Henrik sad og tegnede småskitser under besøget og smed dem i papirkurven. Ritter spurgte om hvad de forestillede. Svigermor, svarede Prinsen. Svend Ritter fik skitserne og modellerede denne skulptur.
Vurdering 12.000 kr.

Hans J. Wegner (1914-2007): Lænestol "Bamsestol" med tilhørende skammel. Betrukket med knapsyet uld, tilspidsede ben af egetræ og negle af massivt teaktræ.
Formgivet i 1951, fremstillet hos AP-Stolen. Litteratur: Noritsuga Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs s. 49 samt Per H. Hansen. Den store danske Møbelguide, afbildet og omtalt s. 329
Vurdering 50.000 kr.

Maple & Co: Vitrineskab af palisander, 19. årh.
Rigt dekoreret med indlæg af elfenben. Buet front med to sprossede låger, to låger hvorunder to skuffer. H. 178, B. 128, D. 45 cm. Stemplet Marple & Co på ene skuffe. To nøgler medfølger.
Vurdering 8.000-10.000 kr.

Wilhelm Freddie (1909-1995): "Femme sur un sofa gris", 1963.
Olie med applikationer på masonite. Sign Freddie 63, samt på bagsiden: Wilhelm Freddie 1963. 74 x 92 cm. Udstillet: Galerie de L'université, Paris 1965. Louisiana, Humlebæk Danmark 1966.
Vurdering 60.000-80.000 kr.

Erik Andersen (2016-2009) & Palle Pedersen (1926-2009): Sæt på fire T-stole af massiv teak.
Svunget kopstykke med synlige tapsamlinger af palisander, betræk i sæde af vegetal natur anilinlæder. Ca. 1955-60. Udf. for Randers Møbelfabrik.
Vurdering 22.000-25.000 kr.

Vi glæder os til at se jer til efterårets første Kvalitetsauktion.

Der er fokus på billledkunst og skulpturer, smukke antikviteter, sølv og design. Der er værker af Heerup, Hans Henrik Lerfeldt, flere af Poul Isbaks efterspurgte skulpturer i marmor, en bronzeskulptur af Hanne Varming, en mageløs skulptur af Svend Ritter som portrætterer Dronning Ingrid og moderne kinesisk kunst af Zao Wou-ki.

I den lidt ældre afdeling er der malerier af Simon Simonsen, et portræt malet af Vilhelm Bendz malet som øvelsesstykke, flere malerier af Laurits Tuxen, et folkevisemotiv af Agnes Slott Møller og et forårslandskab af Ole Ring for at nævne nogle af de mange spændende værker.

Der er også et bredt udvalg af både smukke antikke møbler med intarsia og fine bronzearbejder og moderne design som et sjældent Ægypterbord af massiv eg, Wegners Bamsestol, Kaare Klints Nørrevold stol og Børge Mogensen møbler i oregon pine.

Kom og besøg os på eftersynet. Vi håber at se mange af jer til auktion, alle er velkomne. Det selvfølgelig også er muligt at byde med hjemmefra under aktionen.

Auktion torsdag d. 23 september kl. 17.00.

Eftersyn
Søndag d. 19. september 12-15
Mandag d. 20. september 10-17
Tirsdag d. 21. september 10-17
Onsdag d. 22. september 10-17
Torsdag d. 23. september 10-12

Husk at der ikke er fortrydelsesret på emner købt på Kvalitetsauktion, men vi svarer gerne på spørgsmål og vi kan altid kontaktes for en konditionsrapport.

Vi glæder os til at se jer.

· Hent pdf-katalog her

· Se hele kataloget her

· Byd på auktionen her

AUKTIONSHUSET A/S • Ved Klædebo 17 • DK-2970 Hørsholm • Telefon +45 4576 7080
Copyright © 2021 AUKTIONSHUSET. Alle rettigheder reserveret.

Om cookies

facebook
Følg os på Facebook
         instagram
Følg os på Instagram