Eftersyn alle hverdage · Netauktion hver uge · Kvalitetsauktion hvert kvartal · Frimærker og mønter · Specialauktioner
logo

Indlevering til Kvalitetsauktion

Bedre møbler, keramik, antikviteter, kunst og design søges til vores kommende Kvalitetsauktion.

Kontakt os for en uforpligtende vurdering.

Auktion torsdag d. 19. marts
Eftersynet starter søndag d. 15. marts kl. 12.

Ole Steen Christensen
mail@auktionshuset.com
Mobil 40 149 149

Birgitte de Roepstorff
bdr@auktionshuset.com
Mobil 24 45 85 17

Stig Streezer
ss@auktionshuset.com
Mobil 40 13 50 80

Ib Geertsen (1919-2009): Mobile af blålakeret metal
70 x 35 cm. Vurdering 25.000 kr.

Lauritz Andersen Ring (1854-1933): Portræt af ung kvinde
Olie på træ. Usigneret.
Betegnet på bagsiden "Malet af L.A. Ring i Berlin 1894".
Maleriet er udført som kopi efter "Portræt af en ung pige" malet ca. 1465-70 af Petrus Christus. Det omtales i Karl Madsens artikel om L.A. Ring i "Samleren", Julen 1927 s. 13: "Paa Hjemvejen havde Ring i Berlin malet en Kopi efter det smukke Dameportræt af Petrus Christus."
Vurdering 8.000-10.000 kr.

Finn Juhl (1912-1989): Lænestol af teak, model NV45.
Sæde og ryg original betrukket med blåt uld med læderkanter. Fremstillet hos Niels Vodder ca. 1960.
Vurdering 40.000-50.000 kr.

AUKTIONSHUSET A/S • Ved Klædebo 17 • DK-2970 Hørsholm • Telefon +45 4576 7080
Copyright © 2015, 2016, 2017 AUKTIONSHUSET. Alle rettigheder reserveret.

Om cookies

facebook
Følg os på Facebook