Eftersyn alle hverdage · Netauktion hver uge · Kvalitetsauktion hvert kvartal · Frimærker og mønter · Specialauktioner
logo

Kvalitetsauktion

Kataloget er online og du kan stadig byde – men i lyset af den aktuelle situation, har vi udskudt datoen for auktionen og eftersyn. Vi tager bestik af hvordan tingene udvikler sig og de officielle meldinger der kommer og melder en dato ud senere.

Forårets Kvalitetsauktion står for døren og vi glæder os til at præsentere et katalog fuld af spektakulær moderne kunst, møbler, sølv og finurlige kunstgenstande.

Dansk og international kunst moderne kunst har i den grad erobret forårets auktion og blandt meget andet kan fremhæves to skulpturer af den Niki de Saint Phalle, en torso af franske Armand, hele fire pyramider af den stadigt mere anerkendte italienske kunstner Lucio Fontana, grafik af Asger Jorn og hele tre malerier og et glasrelief af den færøske kunstner Tróndur Patturson.

I den ældre afdeling finder man blandt andet en koloreret portrættegning af P.S. Krøyer og et helt specielt maleri af L.A. Ring efter en gammel tysk mester.

På møbelfronten er der meget at glæde sig til. Vi kan nævne Finn Juhls armstol NV45 med de flot svungne linier, Børge Mogensens spanske stole, Kaare Klints elegante propeltaburet med bakke og Poul Kjærholms ikonske daybed med lyst læder.

Alle er velkomne og vi glæder os til at se jer i Auktionshuset.

Katalog og auktion

Hent pdf-katalog her

Se hele kataloget her

Gå til auktionen

Lucio Fontana (1899-1968): Pyramide
Lakeret metal. Sign. Fontana og nummereret 4/50. Sidens L. 13,2 cm, H. 11,2 cm.
Udført omkring 1967 i nummereret oplag og i forskellige farver. Udgivet af Sergio Tosi, Milano. Etiket i bunden.

Lauritz Andersen Ring (1854-1933): Portræt af ung kvinde
Olie på træ. Usigneret.
Betegnet på bagsiden "Malet af L.A. Ring i Berlin 1894".
Maleriet er udført som kopi efter "Portræt af en ung pige" malet ca. 1465-70 af Petrus Christus. Det omtales i Karl Madsens artikel om L.A. Ring i "Samleren", Julen 1927 s. 13: "Paa Hjemvejen havde Ring i Berlin malet en Kopi efter det smukke Dameportræt af Petrus Christus."
Vurdering 8.000-10.000 kr.

Finn Juhl (1912-1989): Lænestol af teak, model NV45.
Sæde og ryg original betrukket med blåt uld med læderkanter. Fremstillet hos Niels Vodder ca. 1960.
Vurdering 40.000-50.000 kr.

AUKTIONSHUSET A/S • Ved Klædebo 17 • DK-2970 Hørsholm • Telefon +45 4576 7080
Copyright © 2015, 2016, 2017 AUKTIONSHUSET. Alle rettigheder reserveret.

Om cookies

facebook
Følg os på Facebook