Eftersyn alle hverdage · Netauktion hver uge · Kvalitetsauktion hvert kvartal · Frimærker og mønter · Specialauktioner
logo

Kvalitetsauktion 284

Så nærmer vi os den næste kvalitetsauktion, som finder sted torsdag d. 6. Juni.

Glæd dig til et stort udvalg af møbelklassikere, keramik, Flora Danica porcelæn og ikke mindst en stor samling af både ældre og nyere malerier.

Vi byder også på et rigtig flot udvalg af klassiske malerier med flere af Julius Exners kendte og mindre kendte motiver, mariner af Wilhelm Melbye og C.F. Sørensen, et Carl Bloch studie til en af hans store kompositioner "Fiskerfamilier venter deres mænds hjemkomst ved frembrydende uvejr", Otto Bache, Simon Simonsens flotte jagtmotiv med flere. Det 20. årh.s kunst er blandt andet repræsenteret med et Paris billede af Einar Wegener og to stærke kubistiske kompositioner af Helge Ernst og Eugène de Sala.

Hele kataloget er tilgængeligt her på siden ca. to uger før auktionen.

Vi glæder os til at se jer til eftersyn og auktion

Auktion 6. juni kl. 17

Eftersyn/Preview
Søndag 2. juni kl. 12-16
Mandag 3. juni kl. 10-17
Tirsdag 4. juni kl. 10-17
Onsdag 5. juni kl. 10-17
Torsdag 6 juni kl. 10-12

Royal Copenhagen Antik musselmalet terrin. L. 41 cm
Vurdering 8.000-10.000 kr

Philip Arctander: "Muslingestolen"
Vurdering 15.000 kr

Helge Ernst (1916-1991): "Opstilling". Olie på lærred. 81 x 60 cm
Vurdering 12.000-15.000 kr

Julius Exner (1825-1910): På besøg hos bedstefar
Vurdering 30.000 kr

AUKTIONSHUSET A/S • Ved Klædebo 17 • DK-2970 Hørsholm • Telefon +45 4576 7080
Copyright © 2015, 2016, 2017 AUKTIONSHUSET. Alle rettigheder reserveret.

facebook
Følg os på Facebook