Eftersyn alle hverdage · Netauktion hver uge · Kvalitetsauktion hvert kvartal · Frimærker og mønter · Specialauktioner · Vurderinger
logo

Kvalitetsauktion 281

Kunst kunst kunst – der er fokus på kunsten når vi byder velkommen til efterårets første store kvalitetsauktion. Med et bredt udvalg af både ældre, modernistisk og nyere eksperimenterende kunst er der næsten garanti for at finde et værk, der kan pryde dit hjem mange år frem. Er det ikke væggene der skal smykkes er der et udvalg af helt særlige og unikke Bjørn Wiinblad figurer mv. på auktionen bl.a. den helt store Cecilia figur og flere unika ting. Udvalget af møbler byder blandt andet på Wegners skalstol FH-1936 og Finn Juhls tresidede coffee table. Kom og oplev kunsten og de andre herligheder på eftersyn fra søndag d. 16 september eller se kataloget her på siden fra to uger før auktionen.

Eftersyn
Søndag d. 16. sept. kl. 12-16
Mandag d. 17. sept. kl. 10-17
Tirsdag d. 18. sept. kl. 10-17
Onsdag d. 19.sept. kl. 10-17
Torsdag d. 20. sept. kl. 10-12

Hent pdf-katalog her

Se hele kataloget her

Gå til auktionen

Johannes Kjarval (1885-1972): Vandløb
Maleri. Olie på lærred. Sign. Johs Kjarval.
Vurdering 125.000-150.000

Bjørn Wiinblad: "Cecilia"
Figur af glaseret lertøj, sign. Bjørn Wiinblad samt dateret 76. H. 75 cm.
Vurdering 20.000-25.000

Finn Juhl (1912-1989): Coffee table
Tresidet plade med kehlet kant. Let buede sprosser. Teak. Fremstillet hos Niels Vodder.
Vurdering 20.000 kr

AUKTIONSHUSET A/S • Ved Klædebo 17 • DK-2970 Hørsholm • Telefon +45 4576 7080
Copyright © 2015, 2016, 2017 AUKTIONSHUSET. Alle rettigheder reserveret.

facebook
Følg os på Facebook