Eftersyn alle hverdage · Netauktion hver uge · Kvalitetsauktion hvert kvartal · Frimærker og mønter · Specialauktioner · Vurderinger
logo

Kvalitetsauktion 280, Forårsauktion

Så er vi klar til at byde velkommen til auktion i forårssol.

Auktionen byder på et bredt udvalg af møbler, antikviteter, kunst, smykker og kuriosa, så der er noget for enhver smag.

Blandt antikviteterne kan nævnes et smukt sæt på fire originale rokoko stole, ligeledes et par forgyldte Louis Seize stole i flot kvalitet og en samling rokokosølv blandt andet en af de altid eftertragtede tedåser, denne af mester Sivert Thorsteinsson. Moderne møbelklassikere er der selvfølgelig også i udvalg blandt andet Wegners sofabænk i flot original stand.

På denne auktion er der også et flot udvalg af moderne kunst med malerier af blandt andet Preben Hornung, Poul Janus Ipsen, Carl Henning Pedersen, Egill Jacobsen og Karel Appel.

I den mere kuriøse afdeling er to orientalske erotiske værker, et malerier med erotiske scener samt en 11 meter lang japansk scroll med motiver, der nok kan få løftet et øjenbryn eller to.

Det fulde katalog kan ses på auktionshuset.com og der kan lægges bud helt op til auktionen. Der vil som sædvanlig også være mulighed for live bydning under auktionen.

Men ellers så læg vejen forbi og kom og se hele udvalget på eftersynet og vær med til auktionen torsdag d. 17 maj.

Eftersyn mandag-onsdag kl. 10-17 og torsdag kl. 10-12.

Vi glæder os til at byde jer velkommen i Auktionshuset!

Hent PDF-katalog her

Se hele kataloget her

Gå til auktionen

Hans J. Wegner: Sofa af eg med skråtstillede bagben
Vurdering 35.000-40.000

Preben Hornung: Langebro, Olie på lærred, 60 x 85 cm
Vurdering 25.000-30.000

Sæt på fire ens Louis XVI stole, ca. 1780
Vurdering 25.000 kr

AUKTIONSHUSET A/S • Ved Klædebo 17 • DK-2970 Hørsholm • Telefon +45 4576 7080
Copyright © 2015, 2016, 2017 AUKTIONSHUSET. Alle rettigheder reserveret.

facebook
Følg os på Facebook